اماکن تاریخی و باستانی برای بازدید در ترکیه


1 - ویرانه های باستانی شهر افسس و جاذبه های اطراف آن


ویرانه های باستانی شهر افسس  به عنوان یکی از توریستی ترین جاذبه های ترکیه که سالانه میلیون ها نفر بازدید کننده را جذب خود  می کند شناخته شده است، دیدن چند باره آن خالی از لطف نیست زیرا  دائمآ در حال اکتشاف و باز سازی می باشد.

بیشترین نشانه های بازسازی  از زمانی  که رومیان این شهر را اداره  می کردند و مسیحیت  در این منطقه رو به گسترش بود نمایان می شود، شما حتما  از مشاهده خانه هایی  که متعلق به شهروندان ثروتمند بوده است و همچنین کتابخانه سلسوس که سومین و  بزرگ ترین کتابخانه در جهان باستان است لذت میبرید،  هر کسی که علاقه مند به سفر مذهبی مسیحی است از  تور افسس لذت خواهد برد، زیرا این مکان یکی از هفت کلیسای وحی بود که در عهد جدید کتاب مقدس ذکر شده است.

اگر شما از افسس بازدید میکنید، دیدن این قسمت ها خالی از لطف نیست

. خانه مریم مقدس، معتقد است که جایگاه اوست

. مسجد ایزا بی سک از سال 1375

. معبد آرتمیس، یکی از شگفت انگیز ترین هفت معبد جهان باستان می باشد

. کلیسای سانجنز، که  آرامگاه او در آن قرار دارد 

2 - بنا ساخته شده توسط انسان به نام (Gobeklitepe ) که تاریخ را شگفت زده کرده است


ممکن است شگفت زده شوید که Gobeklitepe را در این لیست مشاهده می کنید، به دلیل آنکه هنوز اکتشافات در مرحله اولیه می باشد و مورخان هنوز مصنوعات و سازه های باستانی را رمزگشایی نکرده اند  گردشگران اندکی به آنجا سفر میکنند.

اگر یافته های اولیه درست باشد  Gobeklitepe قدیمی ترین بنای ساخته شده توسط انسان در جهان است،و این یافته  Gobeklitepe را یک گوهر تاریخی نه تنها در ترکیه بلکه در جهان در زمینه های تخصصی تاریخ و مذهب می سازد. 

3 - موزه گورئیدو گوره کلیسای غار قدیمی


این مکان به عنوان یک مکان تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو می باشد، این موزه  در منطقه بزرگ Cappadocia است که نقش مهمی در آغاز مسیحیت ایفا کرده است.


4- صومعه سومیلا 


مطمئنا یکی از مهم ترین جاذبه های ترابزن، صومعه Sumela است ساختار آن کاملا شگفت انگیز است و  آن صومعه  در راستای صخره های شیب دار قرار دارد که از یک چشم انداز زیبای طبیعی برخوردار است. کلیسای ارتدوکس یونانی در سال 386 میلادی ساخته شده است  ، این صومعه واقع در شهر  ترابزون ترکیه در ارتفاع 1200 متر (3937 فوت) در پارک ملی التیندر واقع شده است.

5 - ویرانه های شگفت انگیز میلتس، پریین و دیدیما


سه نشانه باستانی Miletus، Priene و Didyma، اغلب در بروشورهای سفر  ، به عنوان سفرهای یک روزه ای که قابلیت رقابت نزدیک با یکدیگر دارند شناخته میشوند. معبد آپولو  به عنوان ساختار اوراکل( پرستش سابق قبیله نشینان)  تکمیل و باز سازی شده است،  


6 - کاخ (Acik Saray )  کاپادوکیا


Acik Saray   به عنوان یک نمونه شگفت انگیز از تخیل انسان در  ساخت خانه می باشد. این نام به معنای   کاخ و مجموعه ای از   کلیساها، مدارس و خانه های غار ماننداست که به سبک دالان می باشد که معماری معمول منطقه کاپادوکیا در گذر تاریخ است.

داستان  تاریخی آن برای مورخان هنوز مبهم است، اما این مکان مشکوک به استفاده به عنوان کاروانسرا  برای فروشندگان و سربازخانه های ارتش می باشد. و با وجود نام آن به عنوان یک کاخ، آنها نمیتوانند اثبات کنند که خانواده یا سلسله سلطنتی از آن استفاده میکرده است.

7- روستای روح کایاکوی در فتیه


  در مسیرساحل دریا به روستای روح کایاکوی در نزدیکی شهر فتحیه نزدیک می شوید. خانه های قدیمی، کلیساها و مدارس، قبل از استقلال ترکیه به شکل باشکوهی بوده اند که یونانی ها و ترک ها در  آن در کنار یکدیگر زندگی می کردند. و بعد از جنگ تبدیل به ویرانه شد.

 کتاب لوییس دی برنیرز "پرندگان بدون بال"  تلاش می کند داستان این روستا  را از طریق یک رابطه عاشقانه بین یک دختر یونانی و پسر ترک روایت کند.


8- شهر خلاقیت ( Aphrodisias )


قبلا به عنوان "شهر مجسمه ها" شناخته می شده است و فلاسفه و هنرمندان معروف رومی را  برای ایجاد شاهکارهای بی انتها در خود جای داده است.

9- مجسمه سر کوه نمرود (  Nemrut)


سر مجسمه های سنگی بسار بزرگ به بلندای 2150 متر که در کوه نمرود قرار دارند از معروف ترین مراکز باستانی توریستی ترکیه می باشند. این مجسمه های خدایان فارسی و یونانی تقریبآ 10 متر طول دارند و قسمتی از مجموعه ی عبادتگاه ها و مقبره هایی هستند که در سال ۶۹-۳۴ قبل از میلاد ساخته شده اند

10 -  کلیسای سنت نیکلاس


کلیسای منصوب به سنت نیکلاس ملقب به  بابانوئل در استان آنتالیای  ترکیه است

کلیسای  سنت   در شهر «دیمره» استان آنتالیا قرار دارد، یادگار امپراطوری بیزانس در قرون پنجم تا دوازدهم میلادی می باشد و اسقف اعظم ارتدکس شرق در قرن چهارم در آن تدفین شده است. وی پس از مرگش به عنوان قدیس حامی ملوانان و دریانوردان شناخته شد، به گونه‌ای که زائران بسیاری جهت زیارت مقبره اش عازم این کلیسا شدند. با گذشت زمان وی که به کمک به فقرا مخصوصا کودکان بسیار علاقه داشت به بابانوئل معروف شد و امروزه او را بابانوئل می‌نامند (اگر چه در اروپا هنوز وی را با نام «سنت نیکلاس» می‌شناسند) که نماد کریسمس به حساب می‌آید.

بعد از فوت سنت نیکلاس، کلیسایی در محل تدفین وی ساخته شد که بر اثر زلزله شدیدی نابود گشت تا اینکه به دستور امپراطور  یوستینیان  دوباره تجدید بنا شد. اگرچه یک‌بار دیگر بر اثر حمله اعراب تخریب گشت و در قرن هشتم دوباره ساخته شد. این تخریب‌ها و تجدید بناها چندبار دیگر تکرار شد تا جایی که بنای فعلی را شاهد هستیم.

امروزه در محل این بنا مراسم مذهبی "جشن سنت نیکلاس" در روز ششم دسامبر هر سال برگزار می‌شود. همینطور سیمپوزیوم بین‌المللی سنت‌ نیکلاس هرساله در اوایل دسامبر در شهر دیمره برگزار می‌شود.

 

سطح کف کلیسا پوشیده از موزائیک‌های مرمری و سرتاسر آن پوشیده از دیوارنگاره‌هایی محو می‌باشد. این کلیسا دارای سه راهرو جانبی می‌باشد که آرامگاه خالی سنت نیکلاس در راهرو جنوبی، در میان دو ستون اصلی و پشت یک صفحه مرمری قرار گرفته است.


11 – سالن تئاتر بزرگ Aspendos


 سالن  تئاتر روستایی آستنودوس واقع در استان آنتالیا که در سال 162 میلادی ساخته شده است، دارای 40 کرسی سنگی است که تا 15000 نفر گنجایش دارد، و کنسرت ها و جشنواره های بزرگی سالانه در آنجا برگزار میشود.  

12 - قلعه بدروم و موزه باستان شناسی زیر آب


این موزه در قلعه سنت پیتر بدروم واقع شده است ، این موزه مجموعه ای از اشیاء باستانی دریایی را در خود جای داده است ، شما میتوانید در این موزه کشتی های باز سازی شده قدیمی را مشاهده کنید و همچنین از دیدن نقاشی های قدیمی و طلا و جواهرات عتیقه لذت ببرید.

این موزه تشکیل شده از 14 سالن نمایشگاه ، و در اغلب نمایشگاه های آن شما میتوانید از نزدیک اشیاء موزه را لمس کنید و با آنها عکی بگیرید.ترکیه   ترابزون  

;
تور های متنوع تر در کانال تلگرام فرنود گشت
Farnoudgasht