باکو شهری با پتانسیل گردشگری بالا یکی از مقصد های در دسترس ایرانیان جهت مسافرت می باشد . تور باکو از مبدا تهران و تبریز به صورت هوایی و از مبدا مرز آستارا و بیله سوار از تمامی شهر های ایران بصورت زمینی قابل ارائه می باشد . در برخی از ایام نظیر نوروز پرواز هایی از شهر های مشهد و ارومیه و اصفهان نیز ممکن است به باکو بصورت چارتری بر قرار گردد. در این مقاله قصد داریم برای کسانی که قصد خرید تور باکو را دارند و یا قصد مسافرت خانوادگی به باکو را دارند تمامی مسائل مربوط به این شهر را مطرح نماییم . چرا که معتقدیم سفر بدون شناخت بدون فایده نیز خواهد بود .  


آشنایی با پایتخت جمهوری آذربایجان

باکو پایتخت و بزرگترین شهر آذربایجان و منطقه قفقاز است.یکی از ویژگی های جغرافیایی باکو این است که 28 متر پایین تر از سطح آب های آزاد جهان قرار دارد و این مساله آن را تبدیل به بزرگترین شهر و پایتخت دنیا نموده که پایین تر از آب های آزاد است  باکو در شبه جزیره آبشرون یا آبشوران قراردارد در سال 2009 جمعیت شهری باکو از 9 میلیون نفر تجاوز نمی کرد و تقریبا 25% از جمعیت آذربایجان در باکو زندگی میکردند . باکو دوازده منطقه شهری دارد و 2 ناحیه نیز درون دریا قرار دارند .شهر داخلی باکو (شهرقدیم ) قلعه دختر و کاخ شروانشاه در سال 2000 میلادی به عنوان آثار جهانی در یونسکو ثبت گردیده . از دید سایت معتبر لونلی پلنت (سیاره تنها) که یک سایت مربوط به معرفی اماکن توریستی در دنیاست باکو جزو ده شهر برتر جهان از لحاظ زندگی شبانه یا نایت لایف است. باکو مرکز صنعت علم و فرهنگ درآذربایجان است و تعداد بسیار زیادی سازمانها وکمپانی های بین المللی دفتر اصلی خود را در این شهر بنا کرده اند و شرکت های محلی نیز همچنین . باکو یک بندر تجاری بین المللی است و ظرفیت جابه جایی و هندلینگ بیش از دو میلیون تن کالا را در سال دارد. در سالهای اخیر باکو تبدیل به قطب مهمی در زمینه رویداد های بین المللی گردیده . باکو میزبان پنجاه و هفتمین دوره مسابقات یورو ویژن در سال 2012 شد. در سال 2015 میزبان بازیهای اروپایی .در سال 2016 میزبان مسابقات فرمول یک  و مسابقات  جهانی شطرنج  کشورهای اسلامی وهمچنین میزبان برخی بازیهای جام اروپا در سال 2020 خواهد بود. این شهربه دلیل بادهایی که در تمام طول سال می وزند به نام شهر باد ها نیز مشهور گردیده .نام باکو برگرفته از کلمه بادکوبه نیز به همین معناست . یعنی شهری که زیر هجوم باد قراردارد. برخی مورخان نیز معتقدند نام باکو از بغکوی گرفته شده که نامی پارسی است به معنای شهر خدا و استدلال آنها نیز به اسم بغداد اشاره دارد که آن هم نامی پارسی و به معنای شهری که خدا داده است . بغ به معنای خدا در پارسی قدیم و کوی هم به معنای شهر یعنی شهر خدا .و سایر اسامی نیز که نست داده اند ریشه در پارسی کهن دارد . باکو را برخی باکی نیز می خوانند و دلیل آن بر می گردد به زمانی که تحت املای روسی در دوره کمونیستی نوشته می شده است .

 

تاریخ باستانی باکو

در حدود ده هزارسال قبل باکو ومنطقه آبشرون قلمروی گیاهان و جانوران مختلفی بوده است . ردیابی انسان در این ناحیه به دوره سنگی میرسد. سنگ های حکاکی شده ای مربوط به دوره برنز در نزدیکی باییل یافت گردیده ومجسمه برنزی ماهی کوچکی در شهر قدیم باکو کشف شده است  در نزدیکی نارداران در محلی به نام امیدگایا کشفیات ما قبل تاریخ یافت شده و بر روی سنگی حکاکی جدول مانندی وجود دارد که احتمال می رود در علم نجوم از آن استفاده میشده . مطالعات و بررسی ها نشان میدهد که شهرهای  تاریخی ، معابد ، مجسمه ها و مصنوعات دیگری وجود دارد و برخی از آنها نیز یافت شده . در قرن اول میلادی رومیان به قفقاز هجوم آوردند و به باکو رسیدند که آثارآن را می توان در منطقه قوبوستان مشاهده نمود در این منطقه اولین دستنوشته های انسان نخستین یافت شده است .

عصر شیروانشاه و صفویه

باکو در قرن هشتم میلادی قلمرو شیروانشاهان بود. این شهر برای چندین بار به تصرف خزری ها و روسها در حدود قرن دهم درآمد . یکی از شیروانشاهان به نام آخسیتان  با ساخت نیروی دریایی قوی موفق شد که تجاوزات روسها را دفع کند . در سال 1191 پس از زلزله ای ویرانگر در شهر شاماخی که تا آن موقع پایتخت محسوب میشد بدستور شیروانشاه آخسیتان پایتخت به باکو انتقال یافت . شیروان تا حدود زیادی در حوزه باکوی فعلی قرار داشت . قلعه دختر ، کاخ شیروانشاه در شهر قدیم ، برج رامانا ، دژ نارداران ، قلعه شاقال ، قلعه گرد ، قلعه سبائیل در جزیره باکو همگی ساخت این دوره تاریخی هستند . و همچنین دیوارهای دور شهر ، برج های دیدبانی و نظامی در این دوره تقویت و مرمت گردیدند . باکو در قرن 16 میلادی با موقعیت استراتژیک و ثروت عظیم خود توجه همسایگان امپریال خود را جلب نمود . در شمال با امپراطوری تزار در غرب امپراطوری عثمانی و در جنوب امپراطوری ایران .در آن زمان طایفه های  آق قویونلوها (سفید گوسفندان) و قره قویونلوها (سیاه گوسفندان) برایران حکومت می کردند که ترکمن های سنی مذهبی  از ایل بایندر بودند . و از 1378 تا 1508 بر این سرزمین های شمالی ایران و قفقاز حکومت کردند.  پس از سقوط آق قویونلوها باکو به تصرف شاه اسماعیل صفوی درآمد . پس از شاه اسماعیل نیروانشاه بر باکو مسلط گشت . جانشین شاه اسماعیل شاه طهماسب صفوی به طور کامل شیروانشاهان را نابود و سلسله آن ها را بر انداخت اداره بخشی از استان شیروان را به باکو سپرد . باکو به عنوان بخشی جدایی ناپذیر ازامپراطوری ایران گردید و تا نیمه اول قرن نوزدهم توسط سلسله های ایرانی اداره شد . در این زمان باکو از یک سو با دریای خزر و از یک سو توسط برج و باروی مستحکم محافظت می گردید . در نتیجه جنگهای بین عثمانی و صفوی باکو برای مدتی از کنترل ایران خارج و دوباره در سال 1607 به ایران بازگشت . پس از فروپاشی صفویان روس ها از این فرصت استفاده کردند و پی در پی به باکو تهاجم نمودند . در سال 1730 به علت روی کارآمدن نادر شاه افشار روسها دیگر قادر به یورش نبودند و 5 سال بعد نادر شاه موفق شد روسها را در شهر گنجه شکست دهد . پس از آن تمامی مناطق قفقاز و باکو تحت حاکمیت ایران درآمد . پس از مرگ نادرشاه حکومت منطقه قفقاز بی ثبات گردید و اقوام مختلفی داعیه دار حکومت شدند . یکی از مدعیان حکومت نیمه خودمختار خاندان باکو بود که توسط میرزا محمد خان بر باکو مسلط گشت دیری نپایید که خاندان قوبا نیز داعیه دار حکومت شد و در این سالها هیچ سلطنت قدرتمندی وجود نداشت . در آن زمان جمعیت باکو در حدود 5000 نفربود و از لحاظ اقتصادی ضعیف شده بود . در اواخر قرن 18 امپراطوری روسیه از رقیبان خود یعنی عثمانی و ایران قدرتمند تر شده بود و بدستور کاترین دوم سربازان والریان زبوف یک جنگ بزرگ را علیه ایران آغاز نمودند . زبوف لشکری 13 هزار نفری را برای تسخیر قفقاز و باکو اعزام نمود و با کشتی جنگی راهی خلیج آبشرون گردید و باکو را تصرف کرد. پس از مرگ کاترین و سیاست های پائول من جهت مبارزات انتخاباتی روسها طی دستوری باکو را تخلیه کردند ولی دیری نپایید جنگ های ایران و روسیه آغاز گردید و کلیه مناطق قفقاز از جمله باکو ، گنجه ، شکی ، قوبا و ... طبق قرارداد های ترکمانچای و گلستان به امپراطوری روسیه واگذار گردید .

دروازه شهر قدیم که در گذشته محل عبور کاروان ها از سمت ایران ، ترکیه و گرجستان بوده است که به زبان باکویی گوشاقالا تلفظ می شود.

 کشف نفت در باکو

در اواسط قرن 18 میلادی حفاری برای جستجوی نفت برای اولین بار در اطراف بی بی هیبت آغاز شد ولی اکتشافات بزرگ نفتی در سال 1872 اتفاق افتاد و هنگامی که روسیه اکتشافات نفتی را برای بخش خصوصی آزاد کرد یک زمین شناس لهستانی پیشگام استخراج نفت گردید . پس از آن بود که سرمایه گذاران سوئیسی ، انگلیسی ، فرانسوی ، بلژیکی ، آلمانی ، سوئدی و آمریکایی در باکو ظاهر شدند . در میان آنها شرکت برادران نوبل همراه خانواده فون بورتزل و خانواده روتچیلد ها فعالیت زیادی داشتند . یک کمربند سیاه به دور باکو ایجاد شد که مرکب از چاه های نفت و دکل های حفاری  و سایر ادوات و تجهیزات بود امروز بخشی از آن منطقه به همین دلیل به شهر سیاه مشهور است . در اوایل قرن بیستم نیمی از نفت در بازارهای جهانی از باکو استخراج شده بود .رونق فروش نفت موجب رونق اقتصادی بی نظیری شد بطوریکه جمعیت باکو در ابتدای قرن بیست از شهر های لندن ، پاریس و نیویورک رشد بیشتری داشت .

چاه های نفت در نزدیکی بی بی هیبت

 

 سرنوشت باکو در جنگ جهانی اول

در سال 1917  پس از انقلاب اکتبر در اثر آشفتگی های ناشی از جنگ جهانی و فروپاشی امپراطوری تزاری روسیه باکو تحت کنترل کمون باکو به فرماندهی استپان شاهومین بلشویک قرار داشت . در بهار 1918 بدنبال آنها بدنبال کنترل خیابان ها باکو بودند و با افراد مسلح در گروه های کوچک مبارزه میکردند . و در نهایت بدست نیروهای مسلح داشکن نابود گردیدند . در ماه مارس جبهه آذربایجان (جمهوری فدرال دموکرات) در شهر گنجه اعلام استقلال نمودند و برای اولین بار اولین جمهوری آذربایجانی مستقل و سکولار مسلمان به وجود امد . اما آنها قادر به دفاع ازحاکمیت خویش نبودند بنابراین از امپراطوری عثمانی برای حمایت از خود تقاضا نموند . و این تقاضا با اعزام یک ارتش عثمانی به فرماندهی نوروپاشا پاسخ داده شد و در سپتامبر 1918 شهر از وجود بلشویک ها ، منشویک ها داشناکس ها و نیروهای انگلیسی پاک گردید .

پس از جنگ جهانی اول در 28 اپریل 1920 ارتش سرخ به باکو حمله کرد و مجددا بلشویک ها را به قدرت رساند و باکو را به عنوان پایتخت جمهوری سوسیالیست آذربایجان قرار داد . باکو در دوره شوروی نقش بسیار پررنگی داشت . تا سال 1930 باکو مرکز برگزاری یکی از بزرگترین نمایشگاه های تجاری اتحاد جماهیر شوروی بود و پلی به خاورمیانه و ایران محسوب میگردید . باکو در طول جنگ جهانی دوم و تهاجم آلمان نازی به جنوب غربی اتحاد جماهیر شوروی اهمیتی استراتژیک داشت و یکی از اهداف اصلی عملیات نظامی ادلوییس در ماه می و نوامبر 1942 بدست آوردن چاه های نفت باکو بود .

سقوط اتحاد جماهیر شوروی در 25 دسامبر1991 موجب استقلال همیشگی آذربایجان گردید و اولین رئیس جمهور آذربایجان به نام  ایاز مطلب اف رئیس جمهوری آذربایجان گردید پس از وی ابولفضل ایلچی بیگ از اهالی نخجوان در انتخابات سال 1992  رئیس جمهور گردید. ولی دیری نپایید با یک کودتای کوچک از این مقام کنار گذاشته شد. در ماه های می و ژوئن 1993 به علت تهدید استقلال و امنیت آذربایجان حیدر علی اف به باکو دعوت شد و برای مدتی کفیل ریاست جمهوری گردید و در سال 1993  در انتخابات 11 اکتبر با 73 درصد آرا ریئس جمهور آذربایجان گردید . توسعه آذربایجان و باکو از این مقطع به بعد به شکل چشمگیری آغاز گردید.

 جغرافیای باکو

 باکو در ساحل غربی دریای خزر واقع شده در اطراف شهر آتشفشان های گل یا همان گل افشان هایی وجود دارد،دریاچه های متعدد نمک ، کوه سوزان که درنزدیکی باکو است در محلی از این کوه به علت نشت گازهایی قابل اشتعال شعله های آتش بر روی سنگ ها ظاهر میشود و هیچ گاه خاموش نمیشود دیدن آن درشب توصیه می شود.

شبه جزیره آبشرون 

آب وهوای باکو

باکو دارای آب و هوای نیمه خشک رو به معتدل است. تابستان های گرم وخشک و زمستان های سرد و خشک و گاهی اوقات مرطوب را داراست و درتمامی ایام سال باد وجود دارد با این حال به خاطرعرض جغرافیایی شمالی و شکل شبه جزیره ای باکو عمدتا تابستانهای خیلی گرمی ندارد. شبه جزیره آبشرون یا آبشوران باکو خشک ترین بخش از باکو است. میزان بارش در طول سال در حدود 200 میلی لیتر است و اکثر بارش ها در فصل های غیر تابستان است اما هیچ یک از فصول مرطوب نیستند . در دوران شوروی باکو به علت گرمی آفتاب به عنوان مقصدی دلپذیر برای شهر های سرد سیر شوروی بود .

بادکوبه

باکو به دلیل وجود بادهای دائمی به بادکوبه شهرت دارد، بادهای خفیف همیشگی و بادهای خزر شمالی و باد مشهور گیلار از مهمترین بادها هستند و گاهی طوفان های برفی نیز اتفاق می افتد در زمستان گاهی اوقات سرعت بادهای خزری به 150 کیلومتر نیز میرسد که بسیار خطرناک است و میتواند به محصولات کشاورزی ، درختان و بام منازل خسارت وارد کند. در ماه های تیر و مرداد متوسط دمای هوا 26 درجه است و بارش بسیار اندک است . در طول تابستان باد خزری از بین میرود و باعث خنکی هوا می شود . زمستان سرد و گاهی اوقات مرطوب است در ماه های دی و بهمن میانگین دما 4 درجه سانتیگراد است . در زمستان گاهی توده های هوای قطبی ساحل را به زیر دمای انجماد میرساند . طوفان های برفی به ندرت هستند و معمولا برف در عرض چند روز ذوب میشود .

تقسیمات شهری

باکو به دوازده منطقه یا رایون تقسیم بندی میشود: منطقه بیناقادی ، نظامی ، قره باغ ، ختایی ، خزر ، نریمانف ، نسیمی ، یاسامال ، ساراخانی ، صابونچی ، سباییل ، پیراللهی . جمعیت باکو

باکو تا سال 1988 جمعیت زیادی از انواع ملیت ها شامل روس ها ، گرجی ها ، ارامنه و... داشت که به تکثر فرهنگی آن دامن میزد . با شروع جنگ در قرقیزستان و حمله ارامنه در سال 1990 جمعیت ارامنه در این شهر به شدت کاهش یافت . در دوره شوروی کمونیسیتی اموال یهودیان بسیاری غصب شد و مهاجرت زیادی انجام شد . پس از استقلال پرزیدنت حیدر علی اف با یهودیان به ملایمت رفتار کرد و کنیسه ها و یک کالج یهودی را به آن ها بازگرداند به بازسازی آن کمک کرد و یهودیان در این شهر دارای امنیت شدند . باکو دارای دو میلیون نفر جمعیت است که 90 درصد آذربایجانی ، 5 درصد روس ، 6/0 درصد یهودی و ¼ درصد سایر اقوام در آن زندگی میکنند .

دین

جوامع زیادی با ادیان مختلف در باکو وجود دارند . دین اکثریت اسلام شیعی است و جمهوری آذربایجان بعد ایران بزرگترین کشور شیعه نشین در جهان است . مسجد جامع ، مسجد بی بی هیبت ، مسجد محمد ، مسجد تزه پیر از مهمترین مساجد باکو هستند .طبق ماده 48 قانون اساسی آذربایجان یک کشور سکولار است و آزادی های مذهبی را تضمین میکند .  اقلیت های مذهبی شامل مسیحیان ارتدکس روسیه ، کاتولیک لوانتین ، مسیحیان ارتدکس گرجی ، لوتری ها ، یهودیان اشکنازیو مسلمانان و صوفیان هستند . زرتشتیان هرچند در زمان فعلی در آذربایجان در اقلیت و انزوا هستند لیکن دارای تاریخ بسیار طولانی در آذربایجان هستند و سال نو زرتشتی یا همان عید نوروز پر تعطیلات ترین ایام سال است.

 

 

اقتصاد

بزرگترین صنعت باکو نفت است .نفت کمک شایانی به پرداخت بدهی های دولت آذربایجان می کند .در قرن 10 میلادی مسافری عرب  به نام مرود گزارشی داد که هر دو نوع نفت سفید و سیاه به اندازه  فراوانی در باکو وجود دارد .تا قرن 15 نفت برای لامپ ها از چاه های سطحی استخراج میشد. و استثمار تجاری آن از سال 1872 آغاز گردید و در قرن بیستم میدان های نفتی باکو بزرگترین در جهان بودند.در ابتدای قرن 20 حفاری به دریای خزر نیز رسید و کارگرها و مهندسان نفتی از هرجا به باکو می رفتند .تا سال 1900 این شهر دارای 3000 چاه نفت بود که 200 چاه در سطح صنعتی نفت استخراج و تولید میکردند .باکو قبل از جنگ جهانی دوم یکی از بزرگترین مراکز تولید تجهیزات صنعت نفت بود و جنگ استالینگراد برای کنترل  به چاه های نفتی باکو اتفاق افتاد . 50 سال قبل از این نبرد باکو به تنهایی نیمی از عرضه نفت جهان را برعهده داشت در حال حاضر اقتصاد نفت باکو در حال گسترش بیشتر است و توسعه میدان گونشلی و سایر مناطق توسط یک کنسرسیوم به رهبری بی پی در حال انجام است و خط لوله ای نیز در حال ساخت می باشد.

بورس اوراق بهادار باکو بزرگترین بورس آذربایجان است و بزرگترین بازار در منطقه قفقاز می باشد . تعداد زیادی شرکت های بین المللی در باکو مستقر شده اند . یکی از موسسات برجسته عالی بانک بین المللی آذربایجان است با بیش از 1000 نفر کارمند که سالهاست در اقتصاد و توسعه آذربایجان نقش آفرینی میکند.

گردشگری و خرید

باکو یکی از مهمترین نقاط توریستی در منطقه قفقاز است . در سال 2009 بیش از 7 میلیون یورو در بخش هتل ها سرمایه گزاری گردید و بسیاری از هتل های زنجیره ای معروف دنیا نظیر هیلتون ، فیرمونت ، جمیرا ، کمپینسکی  ، جی دبلیو ماریوت در این شهر شهر حضور یافتند .

 باکو دارای نقاط توریستی زیاد  نظیر میدان فواره ها ، پارک مفاخر ، پارک کوالا ، پارک بولوار ،  ساحل هزار و یک شب ، خیابان تارگوی ، موزه نظامی ، موزه فرش ، مرکز فرهنگی حیدر علی اف ، ساحل شیخوف ، یانارداق و میدان پرچم ( رکورددار ثبت بلند ترین پرچم در کتاب گینس در سال 2010 ) است .مراکز خرید باکو نیز همه روزه از ساعت 10 صبح الی 10 شب فعال می باشند ،برخی از آنها عبارتند از گنجلیک مال ، 28 می ، آف مال ، پارک بولوار مال و .... بازارهای عمده فروشی و بازار روز های باکو نیز به نام های گره بازار ، صدرک ، بینا و .... نیز وجود دارد.خیابان نظامی در باکو یکی از گرانترین خیابان های جهان است و در سال 2011 توسط سایت لونلی پلنت جزو ده شهر برتر در زیست شبانه (نایت لایف) شناخته شد.

فرهنگ

باکو امکانات وسیعی را در اختیار دارد و فعالیت های فرهنگی در آن صورت میگیرد .

هم به صورت محلی و هم به صورت بین المللی

در سال 2009 این شهر پایتخت فرهنگی اسلامی تعیین شد .

از رویداد های فرهنگی هم میتوان مسابقات یوروویژن در سال 2012 را نام برد .

و همچنین مرکزی  به نام مرکز فرهنگی حیدر علی اف جهت این رویداد ها در آن افتتاح گردیده است.

چندین سالن تئاتر شامل

سالن اپرا و باله آذربایجان

سالن ملی تئاتر دراماتیک آذربایجان

سالن تئاتر عروسکی باکو

سالن تئاتر تماشاگران جوان

سالن ملی کمدی موزیکال

سالن ملی عروسک های خیمه شب بازی

سالن پانتومیم

سالن هنری رشید بهبودف

سالن فیلارمونیک باکو

همچنین باکو دارای جشنواره هایی نیز هست نظیر جشنواره فیلم باکو ،جشنواره بین المللی موزیک جاز ، جشنواره نوروز ، جشنواره سال نو میلادی ، جشنواره گل و...

از موزه ها نیز می توان به موزه تاریخ ملی ، موزه ادبیات نظامی ، موزه ملی هنر ، موزه نفت ، موزه هنر معاصر ، موزه فرش ، موزه پرزیدنت حیدر علی اف ، موزه کتاب های مینیاتوری اشاره کرد .

معماری کلاسیک و مدرن

باکو به لحاظ داشتن ساختمان ها و ابنیه قدیمی و ساختمان های مدرن و پست مدرن جدید التاسیس داری سبکی التقاطی در معماری است و این تجمیع سنت و مدرنیته بسیار خوشایند و زیباست بگونه ای که به آن پاریس شرق لقب داده اند . مهمترین نماد معماری کلاسیک شهر قدیم باکو یا شهر داخلی است .از دیگر عناصر معماری که همچنان پابرجاست میتوان به حمام های سنتی باکو اشاره کرد.

حمام های باکو

حمام نقش مهمی در فرهنگ آذری ها دارد و از گذشته حمام ها مورد استفاده فراوان بوده . قدمت برخی از حمام های باکو به قرن 12 میلادی میرسد و همچنین حمام ها بخشی از هویت فرهنگی و معماری در آذربایجان هستند .

حمام تزه بیگ معروف ترین حمام باکو است که ساخت آن به 1886 بر میگردد و در سال 2003 بازسازی گردیده، این حمام دارای استخر بوده و سبک روسی دارد .

حمام صمغ

این حمام طی حفاری هایی در زیر شن و ماسه ها یافت شده بهمین دلیل نام آن را حمام صمغ یا شن و ماسه گذاشته اند  سال ساخت آن به قرن 12  باز میگردد.

حمام بایرامعلی

این حمام در قرن 12-14 میلادی فعال بوده و در سال 1881 مجددا بازسازی شده .

حمام آقا میکائیل

در قرن 18 توسط حاجی آقا میکایئل نامی در خیابان قلعه کوچک شهر قدیم ساخته شد. این حمام دوشنبه ها و جمعه ها مخصوص زنان و سایر ایام ویژه آقایان بوده .


معماری مدرن

در اوایل سال 2000 میلادی معماری مدرن و پست مدرن این شهر را تحت تاثیر خود قرارداد و برج ها و ساختمان های عظیمی برافراشته شد که توسط مطرح ترین گروه ها و شرکت های مهندسی غربی طراحی  ساخته شده و چهر ه شهر را به کلی دگرگون ساخته و همچنان نیز در حال گسترش است . ساختمان هایی مانند برج آذربایجان ، برج شعله ، مرکز فرهنگی حیدر علی اف ، کریستال هال ، شهر سفید باکو ، برج شرکت سوکار و... و پروژه جزیره خزر که در حال انجام است باکو را در ردیف شهر های مدرنی همچون دبی و سنگاپور قرار خواهد داد.

از یک سو حفظ اصالت های شهری در شهر قدیم که سنگ فرش های زیبایش هر مسافری را به تحسین وا میدارد و برج باروی شهر که بدرستی مرمت گردیده و با الات جنگی مثل توپ و منجنیق یادآور شکوه یک تمدن قدیمی را یادآوری میکند . کاخ شیروانشاه ، قلعه دختر ، مسجد جمعه ، چشمه همگی این جاذبه بی نظیر را برجسته ساخته و در سال 2003 جزو آثار جهانی گردیده توسط یونسکو .

موسیقی و رسانه

باکو سرچشمه موسیقی مقامی و میخانه ایست . موسیقی اصیل آذربایجانی ، تنوع  سازها و سالن های زیبای موسیقی یادآور موسیقی باشکوه کلاسیک هستند و سالن اپرا و باله با قدمتی 100 صاله بیانگر اهمین هنر و موسیقی در این سرزمین است . همانطور که ذکر شد باکو در سال 2012 میزبان مسابقات جهانی موسیقی یوروویژن بود که بزرگان موسیقی جهان در این مسابقه حضور یافتند . دو جوان با استعداد آذربایجانی به نام های الدار قاسیموف و نیگار جمال نیز توانستد دراین مسابقات کسب پیروزی کنند .سال 2005 نقطه عطفی برای موسیقی آذربایجان بود دراین سال آذربایجان میزبان جشنواره و فستیوال سالانه موسیقی جاز بود و مطرح ترین هنرمندان موسیقی جاز در این فستیوال حضور یافتند .

آذربایجان دارای چند شبکه تلوزیونی همچون لیدرتی وی و تلوزیون آزاد جمهوری آذربایجان و چندین شبکه رادیویی هست .  

رستوران گردی در باکو

چنانچه شما از چشیدن و دیدن غذاهای مختلف و خوشمزه به وجد می آیید حتما یکسر به باکو و رستوران های معروفش بزنید .

تقریبا در هر محله ای از باکو چند رستوران معروف وجود دارد که در مرکز شهر تعداد آن به چند ده می رسد 

از بهترین رستوران های باکو که در مرکز شهر است می توان به رستوران  دالیدا ،رستوران نرگیز ،رستوران فیروزه ،رستوران کلوریت ، رستوران دلمه ، رستوران چاناق قاله ،رستوران لیدو، رستوران تونقال و رستوران  ایرانی آذرویال و رستوران بی بی نیز از جمله رستوران های ایرانی باکو هستند.

 

نوروز از دیرباز جشن سال نوی ایرانیان بوده و با آغاز بهار و زندگی مجدد به طبیعت آغاز میشودبه نوعی نوروز شروعی تازه و همان طور که از اسم آن پیداست یعنی روز نو طلقی میشود.ایرانیان باستان این جشن زیبا را جشن میگرفتند و این سنت در میان کشور های همسایه ایران نیز رواج پیدا کرد.افغانستان ، تاجیکستان ، کشور های خاورمیانه ، آسیای میانه ، شبه قاره هند ، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و ... نیز این جشن را گرامی می دارند.

شهر باکو پایتخت جمهوری اذربایجان هر سال به شکل بسیار زیبایی این عید را برگزار می کند و به سبب همین توریست های ایرانی بسیاری برای گرامیداشت نوروز ، سفر خود را به سمت آذربایجان انتخاب می کنند.

جشن سال نو معمولا در محدوده قیز قلعه سی ( قلعه دختر) ، ایچری شهیر ( شهر قدیمی) و پارک بولوار برگزار میشود.نوروز در تقویم آذربایجان تعطیلی رسمی می باشد و آذری ها با پوشیدن لباس های نو و رنگارنگ و بیشتر لباس های سنتی آذری به دست بوسی بزرگتر های فامیل و خانواده میروند و معمولا این تعطیلات 10 روز طول میکشد.بیشتر خانواده های آذری غذاهای سنتی آذری را آماده کرده و اگر نوعروس و نوداماد داشته باشند با بردن این غذاها به خانه پدری عروس و داماد پیوند آنها را نیز تبریک میگویند.

رسوم قبل و میان عید آنها مانند ایرانیان خانه تکانی ، کاشت سبزه ، خرید لباس نو ، رنگ کردن تخم مرغ و ...... است و معمولا در خانه بزرگ خانواده جمع شده و غذا میخورند ، غذای مرسوم آنها ماهی است .مراسماتی مانند چهارشنبه سوری نیز در آذربایجان رایج است اما بیشتر  به نورافشانی و آتش بازی شباهت دارد . اما بیشتر جوانان در محله های خود آتش روشن کرده و از روی آن میپرند.از باقلوا  شیرینی معروف آذری در این جشن بسیار استفاده میشود . خریدن شیرینی جایز نیست و باید شیرینی خانگی درست شود.سبز کرده سبزه نیز از چند هفته قبل از سال نو آغاز میشود و عقیده آنها بر آن است که سبزه نشان خوشبختی است .آذری ها هفت سین خود را با حروف سین دار آذری میچینند و مثل ما سرکه و سیب و سنجد ندارندسماق ، سمنو ، سکه ، سبزه ، سو(آب) ، سوت یا سود ( شیر) و ساری کوک ( زردچوبه ) سفره هفت سین آذری هارا تشکیل میدهد.

تور های پیشنهادی ما  
reply

فرید محبی

پنج شنبه, 20 دی 1397 سلام ما قصد داریم برای عید نوروز در تور باکو شرکت کنیم امکانش هست راهنمایی بفرمایید .


دسته بندی


عضو خانواده فرنودگشت شوید

;
تور های متنوع تر در کانال تلگرام فرنود گشت
Farnoudgasht