تفریحات هیجان انگیز در آنتالیا

از ویرانه های باستانی گرفته تا ساحل خلوت و زیبای ، منتظر مفرح ترین سفرتون باشید ، آنتالیا

ترکیه با برخورداری از مرزهایی بین دو قاره آسیا و اروپا  و فرهنگ شکل گرفته از سنت و مدرنیته به مقصدی رویای برای گردشگران مختلف و معتادان ماجراجویی تبدیل شده است.

در حالی که گردشگران بیشتر متمایل به دیدن از مساجد قدیمی و بازارهای قدیمی استامبول می باشند ، اما آنتالیا میتواند یک تجربه متفاوت در کشور ترکیه برای آنها باشد.

آنتالیا با وجود برخوردار بودن از جاذبه های باستانی و هتل های شیک و محیط آرام و دلنشین ،از جاذبه های هیجان انگیز دیگری برای گردشگران برخوردار است.

استادیوم شهر preg


حومه شهر آنتالیا بناهای تاریخی بساری وجود دارد که حتما دیدن کردن از آنها تمام روز شما را میگیرد.

ویرانه های Perge ، پایتخت سابق منطقه صغیر آسیا ،   نمونه ای باورنکردنی از معماری رومی است که هنوز هم در این منطقه وجود دارد

این استادیوم ساخته شده برای پذیرایی از بیش از 15000 تماشاگر برای تماشای مسابقات ارابه ساخته شده بود.

با این حال ، این استادیوم عظیم ، یکی از بزرگترین و بهترین مکان های حفظ شده در جهان است ، که هیجان انگیزترین بخش سفر به preg است.

 

آمفی تئاتر آسپندوس


 در حدود 40 کیلومتری خود آنتالیا ، بقایای شهر باستانی آسپندوس  قراردارد ،

زمان ساخت این آمفی تئاتر را حدود قرن دوم میلادی می دانند. در آن دوران مارکوس آئورلیوس آنتونیوس (Marcus Aurelius Antoninus) امپراتور روم بود و هنوز شهری با عنوان آنتالیا وجود نداشت و این شهر و مناطق اطرافش با اسم پامفیلیه یا پامفیلیا شناخته می شدند.

بعضی از تاریخ شناسان نیز نام این مناطق را اساتیوادایا (Azatiwadaya) بیان کرده اند. در منابع تاریخی آمده که پامفیلیه به شرق منطقه کاراتپه (Karatepe) اتلاق می شد و از آن جایی که کاراتپه هنوز هم با همین نام شناخته می شود، بنابراین به احتمال زیاد اینجا جزوی از شهر کهن پامفیلیه بوده است.

آسپندوس یکی از مهم ترین قسمت های شهر پامفیلیه بود زیرا محلی برای تجارت نمک، روغن و پشم حیوانات به حساب می آمد. در زمان امپراتوری رومیان در این ناحیه رودی بسیار پر آب به نام یوریمدون (Eurymedon) عبور می کرد که کشتی و قایق ها از طریق آن، کالاها را به این طرف و آن طرف می بردند. به طور کلی این نواحی در زمان این پادشاهان، از رونق خوبی برخوردار بودند.

شواهد تاریخی نشان می دهند که اولین ساکنان منطقه پامفیلیه و آسپندوس یونانی ها بوده اند که بعد از جنگ معروف تروا (Trojan War) به این ناحیه آمدند و مستقر شدند. این نظریه مخالفانی هم دارد و بعضی ها می گویند که سکه های یافت شده از این نواحی نشان می دهند که فردی به نام آسپندوس در این نواحی حکمرانی می کرده که هویت آن در هاله ای از ابهام است.

بد نیست بدانید که در قرون 5 و 6 (حدود سال 546) پیش از میلاد، فارس ها بر منطقه آسپندوس تسلط داشتند؛ اما با حمله اسکندر به این نواحی مجبور به ترک آن شدند. ماجرای آسپندوس در همین جا به پایان نمی رسد بلکه پس از اسکندر هم سلوکیان، رومی ها، بیزانس ها، سلجوقیان و عثمانیان به ترتیب این دیار را به تسلط خود در آوردند. بدون شک آمفی تئاتر آسپندوس متعلق به دوران حکومت رومی ها در این ناحیه است و سازنده آن فردی یونانی به نام زنون (Zenon) بود. سکه هایی در اطراف این بنا یافت شد که اطلاعات تاریخی به دست آمده از این بنا، برگرفته از بررسی همین سکه هاست؛ سکه هایی که قدمت برخی از آن ها به 500 سال پیش از میلاد باز می گردد.

از قرن بیستم به بعد، این آمفی تئاتر محلی شد برای برگزاری جشنواره های بین المللی و نمایش رقص های باله و اپرا. دولت ترکیه از سال 1994 این جشنواره ها را سامان می دهد. در اولین سال برپایی این مراسم حدود 10،000 نفر به آمفی تئاتر آمدند و هنوز هم گاهی برنامه هایی از این دست در آمفی تئاتر آسپندوس برگزار می شوند.

هنوز هم باستان شناسان در حال پژوهش روی این آمفی تئاتر و مناطق اطرافش هستند. جدیدترین تحقیقات انجام شده توسط باستان شناسان یونسکو نشان داده است که اشیایی از عصر آهن نیز در این ناحیه وجود دارد که هنوز اطلاعات بیشتری در این مورد در دست نیست.

 

  

آبشار های دودن آنتالیا ( Duden )
مجموعه آبشارهای دودن  در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهر آنتالیا شروع شده و  بعد از طی کیلومترها مسافت از یک دیواره صخره ای به درون دریای مدیترانه سرازیر می شود. این مجموعه آبشار ها از دوقسمت آبشار های بالایی و پایینی تشکیل شده ، آبشار بالایی منشاء آن از داخل پارکی زیبا با همین نام ( Duden ) شکل گرفته است و منظره شگفت انگیزی را خلق کرده است. معمولا مسافران و گردشگران سوار بر کشتی های تفریحی شاحد ریختن این آبشار بر در یای مدیترانه می باشند.

 

کاخلی یا آنتالیای قدیم (KALEICI )


شهر قدیمی که در آنتالیا واقع شده است ، از پشت صخره های آهکی که در حاشیه بندر اصلی قراردارد  که مورد توجه مقامات ترکیه برای جذب گردشگر قرارگرفته است و در این شهر ویرانه های رومی کنار مساجد   از جمله مسجد ایولی مینارا قرار گرفته است. در داخل و اطراف Kaleici تعداد زیادی مغازه و بازاری برای خرید سوغات وجود دارد. و تعداد بسیاربی کافه های زیبا در آنجا واقع شده است که شما حتما در یکی از آن کافه ها برای استراحت ونوشیدن چای ترکی توقف خواهید کرد.


رفتینگ و قایق سواری بروی امواج رودخانهدر فاصله 90 کیلومتری آنتالیا پارک ملی کپرولو کانیون قرار دارد یکی از مناطق بکر و زیبا برای قایقرانی در آب های خروشان است.

 این پارک که در طولانی ترین دره در کشور ترکیه واقع شده است ، این پارک همچنین یک مکان باورنکردنی برای قایقرانی که یکی از ماجرا جویانه ترین تفریحات آنتالیا می باشد .

شما هنگام رفتینگ یا قایقرانی در آب های خروشان از جنگلهای کاج عبور میکنید  که حتی ممکن است در آن طبیعت بکر گرگ و یا روباه و خرس مشاهده کنید.

اگر قصد دارید بیش از یک بعد از ظهر را در پارک بگذرانید ، می توانید کنار رودخانه در محل های اردوگاه نیز قدم بزنید.


بندرگاه قدیمی


آنتالیا که دو هزار سال پیش به عنوان شهر بندری تأسیس و در   این حوض رشد گردیده است و امروزه جایی است که ثروتمندان قایق های بادبانی خود را در بندرگاه  پارک می کنند و در آنجا می توانید برای بازدید از آبشارها قایق در اطراف ساحل قدم بزنید. مجموعه ای از رستوران ها که در بالای صخره ها و اطراف بندر واقع شده اند  دارای غذا های دریایی تازه   ترک هستند. و شما میتوانید هنگام صرف غذا در این رستوران ها از منظره پانارومای دلچسب بندرگاه لذت ببرید.  

 

ترکیه   آنتالیا  


دسته بندی


عضو خانواده فرنودگشت شوید

;
تور های متنوع تر در کانال تلگرام فرنود گشت
Farnoudgasht