تورسامسون 
تورهای سامسون هم بصورت زمینی از مسیر مرز بازرگان اجرا می شود و هم بصورت هوایی از طریق شهرهای دیگر ترکیه امکانپذیر می باشد .

 دانستنی های سودمند درباره سامسون 
شهرسامسون ترکیه با نیم میلیون نفر جمعیت مرکز استان سامسون ترکیه و بزرگترین بندر درجنوب دریای سیاه می باشد . این شهر دارای دو دانشگاه ، چندین بیمارستان ، ورزشگاه و کارخانه جات و مراکز خرید و بندر و پارک های ساحلی و باغ وحش است .نام شهر برگرفته از زبان یونانی است . زبان مردم ترکی است و دین اکثریت مسلمان . مهاجرانی از شهرهای سوریه و بالکان از قدیم در این شهر زندگی میکردند. سامسون در طی دوران پر فراز و نشیب تاریخی حکومت های زیادی را تجربه کرده . این شهر در 5 قرن پیش از میلاد بخشی از امپراتوری هخامنشی بود و زیر مجموعه ساتراپ کاپادوکیا محسوب میشد . سپس در قرن 4 پیش از این شهر که نام آن آمیسوس بود به دست پادشاهان آتنی افتاد و پاداشاه پونتوس رهبری این شهر را به عهده گرفت. سامسون داره قلعه ای تاریخی در ساحل بود که در سال 1192 میلادی ساخته شده بود که در طی جنگ اول جهانی تخریب گردید . این شهر به عنوان یک مرکز و شهر بندری بزرگ در مسیر راه ابریشم و فلات آناتولی یکی از مهمترین شهر ها محسوب می شود و اهمیت استراتژیک دارد . در طی جنگ استقلال ترکیه به رهبری آتاتورک نیروهای نظامی متفقین که در بندر سامسون حضور داشتند بیرون رانده شدند و این شهر بطور کامل به جمهوری ترکیه پیوست و در طول جنگ ، شهر و بندر سامسون چندین بارتوسط نیروهای متفقین بمباران شد . در سال 1920 شهر سامسون جمعیتی معادل 36 هزار نفر داشته است.  موقعیت شهر سامسون همچون شهر های مازندران ایران می ماند یعنی در طول ساحل دریای سیاه ما بین دو دلتای رودخانه ای قرار گرفته. شهر سامسون به سرعت در حال رشد است و زمین های ساحلی در حال تبدیل شدن به شهر هستند وکارخانه جات در حال پیش روی به شرق و دور تر شدن از مرکز شهر هستند.

در غرب سامسون رودخانه سرخ که یکی از طولانی ترین روخانه های فلات غنی آناتولیا است به دریای سیاه وارد می شود و در شرق سامسون رودخانه سبز که آبیاری کننده فلات آناتولیا است به دریا میریزد.
 آب وهوای سامسون نیمه مرطوب و همچون سایر شهر های سواحل دریای سیاه است .
دمای فصل سامسون می تواند هر سال متغییر باشد و در گرمترین ماه های تابستان میانگین دمای هوای 27 درجه سانتیگراد می باشد و تابستان ها مرطوب دارد . زمستان نیز سرد و مرطوب است ولی میانگین دما در زمستان به کمتر از 3 درجه سانتیگراد نمی رسد. برف به ندرت در ماه های زمستان می بارد و از چند سانتیمتر تجاوز نمیکند و دمای آّب دریای سیاه همیشه سرد است و در طول سال بین هشت تا بیست درجه سانتیگراد در نوسان است. 
قدیمی ترین بنای به جای مانده شهرسامسون مربوط است به مسجد یکشنبه در قرن سیزدهم توسط ایلخانان مغول ساخته شد. مسجد بزرگ توسط حاجی افندی باتومی در سال 1884 میلادی ساخته شد و مسجد حاجی خاتون نیز در سال 1694 میلادی ساخته شده اند.

حمل و نقل درسامسون
ایستگاه اتوبوس های بین شهری در خارج شهر قراردارد و به بیشتر شهرهای ترکیه سرویس منظم دارد. اکثراتوبوسرانیها یک سرویس رایگان به مرکز شهر نیز روی بلیت های خود ارائه میدهند . خط آهن در سرتاسر سامسون کشیده شده و به بندر متصل است و کالاهای صادراتی از طریق بندر سامسون به بنادر مهم دریای سیاه نظیر بندر پونتی گرجستان ، بنادر قفقاز روسی و بندر وارنا دربلغارستان حمل می شوند . تراموای برقی مابین دانشگاه 19 می سامسون و ایستگاه قطار کشیده شده و در جاهای مختلف ایستگاه دارد. دولموش ها یا همان مینی بوس های ترکی در چهار خط با رنگ ها متفاوت از جاهای مختلف به مرکز شهر مسافر جا به جا میکنند و معمولا کرایه های آنها بین دو الی چهار لیر ترکیه است . یک خط تله کابین به طول 320 متر جهت دسترسی به تپه باستانی آمیسوس وجود دارد. فرودگاه چارشانبا سامسون در 23 کیلومتری شرق قرار دارد و در مجاورت ساحل ایجاد شده است و شاتل هایی توسط اتوبوس رانی هاواس به این فرودگاه از ایستگاه پارک معلم وجود دارد . بندرجدید سامسون پس از سرمایه گذاری توسط بانک عثمانی ساخته شد و تا پیش از این کشتی های بزرگ مجبوربودند یک مایل  دورتر از ساحل لنگر بی اندازند و عملیات بارگیری و تخلیه بسیار دشوار بود و قایق های ماهیگیری در بندری جداگانه پهلو می گیرند. جاده سیواس جاده اصلی است که مناطق آناتولی مرکزی را به بندر سامسون متصل می سازد .منطقه تجاری کوچکی نیز ما بین فرودگاه و مرکز شهر سامسون وجود دارد که کارخانه جات محلی ساخت مبلمان ، تنباکو و مواد دارویی و لوازم یدکی خودرو در آن فعالیت دارند. 

جاذبه های توریستی سامسون 
از جاذبه های مهم گردشگری در سامسون ساحل دریای سیاه ، آبشارها ، مراکز خرید ارزان ، مرکزفرهنگی آتاتورک ، موزه دریانوردی باندیرما ،مجسمه آتاتورک سوار بر اسب در پارک شهرداری سامسون ، دره شاهین کایا در مسیررودخانه سرخ ،  تکیه عجم ، موزه باستان شناسی و موزه آتاتورک ... 

پارک معلم ، مرکز خرید پیازا ، مرکز خرید لاولت ، پارک غربی یا باتی پارک ،پارک طبیعت ساریگزل، پارک طبیعت وزیرسویو، مزارآمیسوس در پارک غربی، آبشار کاباجویز،ساحل آتاکوم ،دریاچه لادیک ،پارک طبیعت بایراک تپه ، مرکز خرید یشیل یورت ،بهشت پرندگان ، مسجد جامع ،بلوار مرکزی شهر ، مجسمه آمازون ،موزه قاضی ،موزه کنت ،کوهستان نبیان ، پل تاریخی چارشانبا ،پارک طبیعت آمازون ، پارک آتاتورک که دارای مجسمه زیبایی است که توسط هنرمندان اتریشی در سال 1931 ساخته شده .

مناطق جنگلی نظیر اسن تپه ، نوزدهم می ، گوکبرک در حال حاضر در اختیار نظامیان است وامکان بازدید آن ها فراهم نیست . استادیوم یاشاردوغو در تکه کوی در سال 2013 افتتاح گردید و رشته های ورزشی زیادی نیز در آن فعال است ، ورزش فوتبال در این شهر نیز همچون ترابزون بسیار محبوب است و تیم فوتبال سامسون اسپور در باشگاه 19 می باشگاه فوتبال دارد .


ماهیگیری از جمله فعالیت های محبوب مردم سامسون است . شهر گرگان از سال 2006 شهر خواهر سامسون محسوب گردید

هتل های سامسون

از مهمترین هتل های پنج ستاره سامسون می توان به هتل شرایتون ، هتل آنمون سامسون و هتل سرا سامسون اشاره کرد و دربین هتل های چهار ستاره هتل های پارک این رادیسون ، هتل نبا رویال ، هتل نورث پوینت ، هتل گرند آمیسوس ،همپتون بای هیلتون ، مای هاوس از همه مهمتر هستند ، البته سامسون دارای هتل های سه ستاره و مسافر خانه ها و هاستل های زیادی نیز هست که ذکر نامشان از حوصله این مقاله خارج است. در بین هتل های چهار ستاره هتل نورث پوینت در بهترین نقطه شهر واقع شده و دسترسی آن به ساحل ومرکزشهر بصورت پیاده امکان پذیر است . فرنود گشت به عنوان مجری تورهای زمینی و هوایی سامسون ترکیه می تواند در برنامه ریزی شما برای مسافرت به این شهر مشاور و کارگزار شما باشد .  تور های پیشنهادی ما  
reply

تیام منصوری

پنج شنبه, 20 دی 1397 سلام اولین تور سامسون کی برگزار میشه؟
reply

مینا فغفوری

پنج شنبه, 18 بهمن 1397 سلام به دوستان عزیز در فرنود گشت خواهش دارم برای عید این تور برگزار گردد و با دادن قیمت برنامه سفر را برای دوستاران خود بهتر محیا کنید با تشکر فراوان فغفوری
reply

مدیر سایت

دو شنبه, 13 اسفند 1397 سلام دوست گرامی قیمت و امکانات تور برای نوروز 98 تهیه گردیده است لطفا برای رزرو با شماره تلفن شرکت خدمات مسافرتی فرنود گشت تماس حاصل نمایید 66564212 -021


دسته بندی


عضو خانواده فرنودگشت شوید

;
تور های متنوع تر در کانال تلگرام فرنود گشت
Farnoudgasht